Galeria pod zegarem


16 września 2022 w Galerii Sztuki „Pod Zegarem” w Domu Kultury w Łapach została otwarta zbiorowa wystawa Stowarzyszenia Forum Fotografii i Multimediów.

Na wystawie swoje prace prezentują: Janina Cynkiel, Mateusz Duchnowski, Anna Grabowska, Grzegorz Jarmocewicz, Patrycja Łapszo, Tatiana Markiewicz, Marta Pogorzały, Jarosław Popławski, Katarzyna Safarewicz, Adam Safarewicz, Tomasz Stabiński.

Kuratorami wystawy są Marta Pogorzały i Mateusz Duchnowski.

Warto zaznaczyć iż trzech twórców, uczestników wystawy są mieszkańcami Łap.

W swoich projektach artystycznych członkowie Stowarzyszenia sięgają po tematy o charakterze społecznym, psychologicznym czy filozoficznym.

Wystawę można oglądać z zewnątrz nie wchodząc do budynku galerii. Część interesującej wystawy jest eksponowana w holu Domu Kultury.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia pełnej wystawy, do 12 października 2022, w godzinach pracy Domu Kultury.Galeria Sztuki „Pod Zegarem” w Domu Kultury w Łapach zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Krystyny Kunickiej.

Wernisaż odbędzie się 8 marca 2022 roku o godz. 18:00

Podczas otwarcia – spotkanie z autorką.

Wystawę będzie można oglądać do końca marca.

Krystyna Kunicka – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Wydziału Wychowania Plastycznego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom z malarstwa w 1989 r. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Polska Sztuka Użytkowa.

Jedna z najbardziej zasłużonych animatorek kultury w województwie podlaskim. Wiele lat pracowała w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku i Podlaskim Instytucie Kultury.

Realizatorka, pomysłodawca i koordynatorka wielu projektów z zakresu plastyki i animacji kulturalnej oraz kultywujących tradycje rękodzieła ludowego na podlasiu. Posiada też ogromne doświadczenie w pracy pedagogicznej.

Organizowała m.in. kursy dla instruktorów i nauczycieli z zakresu plastyki i sztuki ludowej. Organizowała wystawy upowszechniające sztukę profesjonalną, amatorską i ludową. Brała udział w tworzeniu Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury w Białymstoku. Prowadziła zajęcia z zakresu rękodzieła i plastyki na dwuletnim Kursie Instruktorskim Arteterapia – specjalizacja plastyczna oraz na Instruktorskim Kursie Kwalifikacyjnym z dziedziny arteterapii i socjoterapii.

Natura i jej piękno jest stałym tematem fascynacji malarskich Krystyny Kunickiej. Tworzy pejzaże, w których analizuje przemiany i zmienności zachodzące w otaczającym nas krajobrazie, w przyrodzie. Analizuje subtelności w grze kolorów i świateł, szukając niuansów nastroju. Autorka ma pewnie opanowany warsztat malarski, którym posługuje się bardzo wprawnie. Używa kolorów zdecydowanych, często w kontrastowych zestawieniach, co wpływa na dynamikę obrazu. Mimo realistycznej tematyki autorka nie jest typową ilustratorką zastanej rzeczywistości. Ona tę rzeczywistość kreuje narzucając widzowi własne widzenie otaczającego świata.

Malarstwo jest dla mnie kolejną przestrzenią, w której mogą żyć i żyją moje myśli. Malując, pozornie odrywam się od rzeczywistości, ale tak naprawdę analizuję, porządkuję moje przeżycia z nią związane. W tych momentach skupienia pozwalam rządzić drzemiącym we mnie emocjom, wtedy pojawiają się na płótnie w grze kolorów i świateł, w niuansach nastroju. Kładę farbę raz w mocnych kolorach i kontrastowych zestawieniach, innym razem, w subtelnych, monochromatycznych przejściach – mówi o swojej twórczości Krystyna Kunicka.Idea utworzenia Galerii Sztuki w Łapach powstała kilka lat temu, podczas opracowywania koncepcji nowego Domu Kultury.

Szczęśliwie udało się w 2021 roku zakończyć budowę nowego budynku i rozpocząć działalność w nowym miejscu. Uroczyste otwarcie galerii nastąpiło 14 grudnia 2021 r.

Galeria znajduje się pod ogromnym zewnętrznym zegarem a zegar jako symbol upływającego czasu świetnie nadaje się jako znak i nazwa galerii.

Oferta galerii skierowana będzie do szeroko pojętego odbiorcy. Nie skupiamy się na szczególnej grupie społecznej lub wiekowej. Planujemy organizację wystaw dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla wszystkich którzy interesują się szeroko pojętą sztuką wizualną.

Aktualnie, na inaugurację galerii otworzyliśmy wystawę Pracowni Malarstwa i Rysunku „Trzy Kolory” działającej w Domu Kultury w Łapach.

Jest to jubileuszowa wystawa malarstwa olejnego, z okazji dziesięciolecia istnienia pracowni. Oczywiście będziemy promować twórców z Łap ale także z Polski oraz z zagranicy. Planujemy już dużą wystawę pokonkursową Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Rzeka”. Mamy już wstępne uzgodnienia z artystami z Łap, Białegostoku i Zambrowa. Zostaje opracowany dokładny kalendarz wystaw na cały rok.

Cechą charakterystyczną galerii i jej ogromnym walorem jest to że dzięki przeszklonej ścianie jest praktycznie bezustannie dostępna dla publiczności. Ogromna witryna pozwala na oglądanie wystaw bez konieczności wchodzenia do budynku.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do podziwiania wystaw w Galerii „Pod Zegarem”.

Dom Kultury w Łapach