Program XV Łapskiego Tygodnia Teatru
25 marca (niedziela), godzina: 18:00
Teatr Mniejsza o to "Z wieszcza Adama", wg. Adama Mickiewicza, reż. Adam Karasiewicz
występują:
Milena Dworakowska, Emilia Góralczyk, Angelika Jankowska, Martyna Jeneralczuk, Angelika Kamińska, Kinga Kamińska, Sylwia Koczan, Mariola Łupińska, Marlena Oleksiewicz, Szymon Jan Fiedorek, Marcin Tracikowski.
Spektakl przybliża twórczość polskiego wieszcza Adama Mickiewicza. Tym razem są to jego ballady. „Czaty”, „Komar”, "Lilie" i inne. Wiersze romantycznego zostają jednak tutaj ukazane w nowym świetle, przez co stają się bliższe dla współczesnego, młodego odbiorcy. Okazuje się, że klasyka nadal może zaskakiwać, bawić i być atrakcyjną.
Teatr Park, Warszawa
Podwórzowe Ojratorium "Wianki" , reż. Stanisław Dembski
występują:
Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sławomir Narloch, Sebastian Słomiński, Denis Brzeziński
Wianki to uniwersalny spektakl o niespełnionej miłości i śmierci. Oparty na warszawskim folklorze, opowiada historię romansu Teosi i wędrownego żonglera Sylwestra, a dzieje się na Powązkach. Świat ballad z Bródna i podwórzowych cyrkowców spotyka się tu z awangardową poezją .
Kanwą wydarzeń jest romansowo – kryminalna historia z peryferii przedwojennej Warszawy. Poeta udziela głosu Sylwestrowi – podwórzowemu artyście, jego ukochanej Teodozji oraz Katakumbowej , tajemniczej władczyni cmentarnych skarbów, a także chórom i postaciom, wspominającym ich tragiczne losy.
Osmędeusze to misterium przywoływania umarłych, nawiązujące do II i IV części Dziadów Mickiewicza, będące wspomnieniem zamkniętej epoki przedmieścia, krainy dzieciństwa, w którym rytuał przenika się z jarmarczną zabawą, ukazując śmieszność i tragizm egzystencji
26 marca (poniedziałek), godzina 18:00
Teatr Kaprys, Aleksander Fredro "Damy i huzary", reż. Adam Karasiewicz
występują:
Anna Butkiewicz, Urszula Czajkowska, Anna Danilczuk, Angelika Jankowska, Kinga Kamińska, Patrycja Łapińska, Karina Rembiszewska, Karol Bagiński, Karol Brejnak, Emil Dworakowski, Szymon Jan Fiedorek, Maciej Skomarowski, Radosław Wiesław Zaremba.
Jest to spektakl opowiadający o przygodach huzarów – starych, zatwardziałych kawalerów stacjonujących w małym dworku. Ich życie zmienia się, gdy z niespodziewaną wizyta oraz planem miłosnej intrygi przybywają siostry Majora. Przyjazd dam wywołuje zamęt wśród wojaków, który owocuje w szereg zabawnych i nieoczekiwanych wydarzeń. Do czego doprowadzi plan sióstr i czy starzy wojskowi poradzą sobie z niechcianymi gośćmi?
27 marca (wtorek), godzina 18:00
Teatr Mniejsza Kaprys o to, "Przypadki Antoniego C.", wg. Antoniego Czechowa, reż. Adam Karasiewicz
występują:
Karolina Domaszewska, Angelika Jankowska, Kinga Kamińska, Sylwia Koczan, Karolina Krzewska, Martyna Łupińska, Marlena Perkowska, Gracjana Wyszyńska, Szymon Jan Fiedorek, Jakub Jeneralczuk, Marcin Tracikowski, Rafał Zalewski, Radosław Wiesław Zaremba.
Spektakl ukazuje życie rosyjskiej prowincji, jej emocje, problemy i radości. Jak bardzo obraz ten różni się one od współczesnej rzeczywistość? Czy świat rzeczywiście aż tak się zmienił? Na ile spostrzeżenia Antoniego C. są ponadczasowe?
Scenariusz przedstawienia został oparty na czterech opowiadaniach Antoniego Czechowa
Teatr Ecce Homo, Kielce, "Gracz"
Monodram na motywach powieści, Fiodora Dostojewskiego, wykonanie Michał Pustuła, reż. Stanisław Miedziewski
Gracz to spektakl o osobowości i emocjach hazardzisty. Opowieść ukazuje historię życia i miłości człowieka uwikłanego w nałóg. Jego losy wzruszają, bawią i przerażaja.
Przedstawienie powstało na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego o tym samym tytule i choć na scenie pojawia się tylko jeden aktor, wyczarowuje on całą plejadę bohaterów z krwi i kości, pokazując w pełni geniusz rosyjskiego epika wszechczasów.
29 marca, (czwartek), godzina: 18:00
Teatr Aktywny, Łomża, „No future?” , scenariusz i reżyseria Joanna Klama
występują:
Klaudia Listowska, Kasia Zabłocka, Martyna Żochowska, Karol Boruch, Adam Zając.
muzyka: Adam Zając.
„No Future?” to opowieść o młodych ludziach, którzy nagle zostają wrzuceni w dorosłość. Przedstawiciele pokolenia No Future próbują odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości, którą rządzą bezduszne mechanizmy rynku pracy. Poszukując szczęścia, doświadczają miłości i przyjaźni oraz oddają się rozrywce, która okazuje się być balansowaniem na granicy życia i śmierci.
Teatr Kaprys, "Toksyna" (*od lat 16-tu)
na motywach dramatu Krzysztofa Bizio, reż. Adam Karasiewicz
występują: Emil Dworakowski, Radosław Wiesław Zaremba.
Mężczyzna starszy i mężczyzna młodszy oraz ich toksyczne relacje są bohaterami pięciu epizodów dramatu współczesnego, polskiego pisarza – Krzysztofa Bizio. Aktorzy teatru Kaprys wybrali spośród tych historii dwie, które stają się tragiczną diagnozą kondycji moralnej współczesnego świata.
30 marca, (piątek), godzina: 18:00
Teatr Kaprys (grupa młodsza)
Benedykt Hertz, "Czupurek", wg. Hansa Christiana Andersena, reż. Adam Karasiewicz
występują:
Gabriela Dargiewicz, Katarzyna Dragun, Kamila Dunaj, Patrycja Dunaj, Bogna Łabęcka, Julia Łapińska, Magdalena Łapińska, Natalia Mielech, Emilia Piszczatowska, Julia Perkowska, Julia Perkowska, Julia Płońska, Maria Płońska, Hanna Pochodowicz, Aleksandra Roszkowska, Krzysztof Burzlaff, Paweł Puścian, Piotr Solarski.
Czupurek to imię tytułowego bohatera – kurczaka. Jego matka, kwoka, wychodząc naprzeciw modzie, postanawia, że uczyni ze swego potomka bażanta. Zadania tego, jak oczywiście łatwo się domyśleć, nie należącego do najłatwiejszych, podejmie się sroka. Czy sprosta wymaganiom i jak dalej potoczą się losy ptasich bohaterów?
Spektakl jest dziełem najmłodszego pokolenia łapskich aktorów. Dla wielu z nich premiera będzie także debiutem scenicznym.
Kostiumy: Ewa Stranc, Beata Raciborska, scenografia: Dariusz Gumowski
31 marca, (sobota), godzina: 18:00
Teatr Mandragora, Białystok, „Tragedia do śmiechu – komedia do łez, czyli tragedia Priama i jego Tyzbe”
scenariusz i reżyseria: Jerzy Łazewski, opieka artystyczna: Antonina Sokołowska
występują:
Dorota Chińska, Kamila Ejsmont, Katarzyna Hrynaszkiewicz, Jowita Kropiewnicka, Ewa Ołdakowska Michał Murawski
Młodzieżowy Teatr MANDRAGORA powstał 20 lat temu jesienią 1991 roku z inicjatywy Pani Antoniny Sokołowskiej i jest grupą stale działającą w Klubie ZENIT Spółdzielni Mieszkaniowej "Zachęta" w Białymstoku. Spektakl pt. opracowany został podczas ubiegłorocznych letnich warsztatów teatralnych w Drohiczynie. Jego scenariusz oparty został na fragmentach ze "Snu nocy letniej" W.Szekspira.
Teatr Łups, Piaseczno, William Szekspir , "Poskromienie złośnicy", reż. Ewa Kłujszo
występują:
Małgorzata Czerwińska, Dominika Golisz – Zawiślak, Magda Grendus, Małgorzata Jurek, Olga Małkowska, Mikołaj Derentowicz, Ziemowit Kłujszo, Krzesimir Kłujszo, Krzysztof Kwiatkowski, Stefan Sołtan, Kuba Wlazło, Bartłomiej Ziembicki
„Poskromienie Złośnicy” to jedna z najbardziej znanych komedii Williama Shakespeare’a. Kasia, będąca tytułową złośnicą, to piękna córka bogatego kupca Baptysty.
Dziewczyna słynie nie tylko z urody ale także z niesfornego charakteru i ciętego języka. Nic więc dziwnego, że adoratorzy stronią od jej towarzystwa, natomiast o rękę jej młodszej siostry, Bianki, będącej uosobieniem łagodności, zabiega tłum wielbicieli. Ojciec jednak pragnie najpierw wydać za mąż starszą córkę.
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie aż trzech przekładów, zaś dobrą rozrywkę gwarantuje grupa znakomitych aktorów teatru Łups.
1 kwietnia (niedziela), godzina: 18:00
Teatr Na Forum, Robert Bujnowski, "Olimp" reż. Agnieszka Łupińska
występują:
Julia Maria Chrabołowska, Ada Brzozowska, Aleksandra Brzozowska, Julia Łupińska, Karolina Moczydłowska, Róża Różanowska, Marta Sobolewska, Maciej Ignaczuk, Jakub Januszyk, Łukasz Koc, Adrian Kozub, Tomasz Łapszo.
dekoracje i kostiumy: Anita Onopa, Katarzyna Perkowska, Julita Mnich, Paulina Łapińska
Wysłannicy z bankrutującej Grecji przybywają na Olimp, aby błagać Zeusa o pomoc w ratowaniu państwa. Starożytny bóg postanawia sprostać wyzwaniu. Czy zdoła tego dokonać? Dowiemy się oglądając spektakl „Olimp”…
Teatr Kaprys , "OFF?", reż. Adam Karasiewicz
występują:
Anna Butkiewicz, Anna Danilczuk, Patrycja Łapińska, Karina Rembiszewska, Marta Tracikowska, Karol Bagiński, Karol Brejnak, Emil Dworakowski, Maciej Skomarowski, Radosław Wiesław Zaremba.
„Kiedy wreszcie zagracie spektakl autorski?”
Pytanie to powracało niczym bumerang, powtarzane nieustannie przez licznych sympatyków teatru Kaprys oraz jurorów, oceniających zespół na różnych przeglądach. I oto po kilku premierach, odwołujących się do tekstów klasycznych, wreszcie jest… Spektakl autorski, alternatywny, off’owy! Wreszcie jest! Oto jest… Oto jest???
wstęp wolny serdecznie zapraszamy