Adam Karasiewicz – laureatem nagrody marszałka

fot: J. Barańczuk

Bardzo dziękuję za wszystko co wnosi pan w rozwój kultury naszego regionu. Serdecznie gratuluję – tymi słowami Jacek Piorunek pogratulował Adamowi Karasiewiczowi i wręczył statuetkę.

[FOTORELACJA]

Autor sztuk i reżyser amatorskich zespołów teatralnych otrzymał nagrodę marszałka podlaskiego za dotychczasową pracę na rzecz edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży w Łapach.

Adam Karasiewicz związany jest z Domem Kultury w Łapach od1997 r. To pomysłodawca i założyciel wielu zespołów teatralnych, z którymi zdobywał laury na licznych festiwalach. Uhonorowany został tytułem „Instruktora roku” przyznawanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej.

XIII Gala wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za sezon artystyczny 2011/2012 odbyła się 8 listopada w Bielskim Domu Kultury. Nagrodę, oprócz Adama Karasiewicza otrzymali: ksiądz Witold Jemielity, poetka Leonarda Szubzda i instruktorka muzyki Justyna Porzezińska.

– Ze wszystkich sztuk dostępnych człowiekowi najtrudniejsza jest sztuka wyboru. Zgłoszeń było szesnaście i wszystkie dotyczyły wyjątkowych osób. Wybór był więc ogromnie trudny. W imieniu całej kapituły gratuluję zarówno nominowanym, jak i tym, którzy za chwilę odbiorą nagrodę – mówiła Dorota Sokołowska, dziennikarka Polskiego Radia Białystok – przewodnicząca Kapituły.

W rozmowie z redakcją Jacek Piorunek zdradza: To jest już 13 gala, którą organizujemy jako samorząd województwa, są to oczywiście nagrody pieniężne, które przeznaczamy dla twórców kultury, dla tych, którzy upowszechniają kulturę, którzy dbają o kulturę. Czasami nie są to ludzie z pierwszych stron gazet, czy z ekranów telewizyjnych, zależy nam na tym aby to byli ludzie którzy cieszą się ogromnym szacunkiem i popularnością w swoich lokalnych społecznościach i tak to jest dzisiaj z czterema naszymi laureatami nagrodzonymi. Dziś postawiliśmy tak naprawdę na dziedzictwo narodowe na poezję, na taniec, w przypadku Łap – upowszechnianie i rozwój kultury, na edukację kulturalną. Mam nadzieję, że te nagrody i zwiększona popularność przez to umożliwi im jeszcze lepsze kontynuowanie swojej pracy

Adam Karasiewicz: Przyznam szczerze, że ze sporym sceptycyzmem podszedłem do wiadomości, że dyrektor Grzegorz Perkowski zdecydował się zgłosić moją kandydaturę do tego zacnego grona. Sądziłem, że to jeszcze nie ten czas. Tym bardziej serdecznie dziękuję kapitule, która doceniła moją skromną osobę i przyznała tę oto wspaniałą nagrodę. Bardzo serdecznie dziękuję zarządowi i panom marszałkom.

Tworzę teatr amatorski od około 15 lat. Było trochę tych grup i młodzieży, ale chciałbym wrócić pamięcią do początków, do czasu kiedy zostałem zarażony teatrem, zarażony tą kulturą. Był to czas kiedy byłem jeszcze w szkole średniej, odwiedzał wtedy Łapy śp. prof. Andrzej Brzezinski – wieloletni wykładowca akademii teatralnej wydziału lalkarskiego w Białymstoku. To on właśnie zaszczepił we mnie tego ducha miłości do teatru. Jestem za to mu ogromnie wdzięczny.

Zawsze kiedykolwiek przyszło mi tworzyć i budować zespoły teatralne, spotykałem się z ogromną życzliwością moich przełożonych. Jest tutaj ze mną Grzegorz Perkowski dyrektor Domu Kultury w Łapach, ale jest też Dariusz Wincenciak dyrektor I LO w Łapach – serdecznie im dziękuję za życzliwość. Chciałbym również podziękować wszystkim tym, którzy ze mną współtworzą teatr, począwszy od moich współpracowników DK w Łapach (wiadomo, że teatr to nie tylko aktor i słowo, ale też cała oprawa techniczna i scenograficzna, światło, muzyka). Więc wszystkim współpracownikom, na których zawsze mogę liczyć bardzo serdecznie dziękuję.