Cienie zamierzchłych wspomnień…

czyli WIEJSKI DOM KULTURY W OBIEKTYWIE – otwarcie wystawy zdjęć.

„Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica”

Tak śpiewali Skaldowie w roku 1969, czyli 2 lata po pamiętnym kuligu mknącym przez zaśnieżone uhowskie pola i lasy. Wspomnienie o tamtych i innych czasach pozostało w pamięci mieszkańców Uhowa, ale również w kronikach Wiejskiego Domu Kultury.
Niedzielnego popołudnia 13 marca 2016 roku w sali widowiskowej w Uhowie nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej, której tematem była działalność domu kultury na przestrzeni prawie 40 lat.
Wiejski Dom Kultury w Uhowie jest jedną z najstarszych instytucji kulturalnych w regionie, działa już ponad 55 lat. Zdjęcia pochodzą z kronik skrupulatnie opisywanych przez kierowników na przestrzeni lat.
Wiele pokoleń mieszkańców gminy tworzyło i pielęgnowało kulturę, tradycję i folklor tych ziem.

Dom Kultury był miejscem, gdzie spotykali się ludzie w każdej wolnej chwili. Grali w szachy czy też na gitarach, tańczyli, śpiewali, zakochiwali a czasem nawet kłócili. Robili to wszystko twarzą w twarz, a nie jak dziś online. Wystawa to przypomnienie tamtych trudnych, a jednak niezapomnianych czasów, pełnych życia społecznego i otwartości. Społeczeństwa angażującego się całkowicie, w aktywność swojej miejscowości, gminy, województwa czy kraju.

Wystawa cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców, ale byli i tacy, którzy przemierzyli pół Polski, aby przypomnieć sobie tamten klimat i na powrót zanurzyć się w tumany wspomnień.
Ekspozycję można obejrzeć od poniedziałku do piątku od godz. 12.00 do 18.00 w Wiejskim Domu Kultury w Uhowie. Zapraszamy.

Łukasz Romanowicz

wdk_uhowo_01
wdk_uhowo_03
wdk_uhowo_20
003

9

3

001