Podlaskie Warsztaty Muzyczne.
Dom Kultury zaprasza do poznania technik improwizacji w muzyce jazzowej i rozrywkowej.
Warsztaty skierowane są do instrumentalistów i wokalistów.
Zapisy drogą elektroniczną emailem do 15 stycznia 2015. Proszę zapoznać się z regulaminem i wykorzystać kartę zgłoszenia.[doc][pdf].
Informacje Marcin Nagnajewicz tel. 511702356
Piotr Lemański
Związany z profesjonalną sceną jazzową od początku lat 80-tych , uczeń Marka Blizińskiego, oprócz prowadzenia własnych zespołów ma na swoim koncie współpracę z większością muzyków stanowiących czołówkę polskiej sceny jazzowej.
Najczęściej koncertuje w małych składach , ale jest także jednym z nielicznych gitarzystów jazzowych grających recitale solowe. Z powodzeniem łączy działalność artystyczną i pedagogiczną – jest cenionym wykładowcą na wszelkiego rodzaju warsztatach muzycznych, na których to prowadzi zajęcia od ponad 20 lat. Szeroki wachlarz zainteresowań pozwala mu pracować zarówno z młodymi adeptami jazzu ( Chodzież, Puławy ) jak i zainteresowanych poezją śpiewaną (Włocławek ) czy bluesem.
Przez kilkanaście lat był wykładowcą gitary na Wydziale Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Od 1995r. jest nauczycielem w dwóch warszawskich szkołach muzycznych: Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina – na Wydziale Jazzu, oraz w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. K. Komedy. Od wielu lat odkrywa tajniki gry na gitarze prowadząc stałą , warsztatową rubrykę , początkowo w magazynie „Gitara i Bas” a następnie, od 2006 r. w miesięczniku „ Gitarzysta ”. Wydał też drukiem zbiór kolęd w opracowaniu na gitarę , pod szyldem Państwowego Wydawnictwa Muzycznego. Nie stroni od pracy z najmłodszymi, prowadząc od ponad 20 lat zajęcia w Małej Akademii Jazzu.
Jest także dyrektorem artystycznym Warsztatów Jazzowych dla dzieci w Chodzieży. Jego zainteresowania obejmują zarówno gitarę elektryczną , akustyczną jak i klasyczną . Uczy nie tylko jazzowej improwizacji, ale także trudnej sztuki akompaniamentu , oraz jazzowej gry solowej. Oprócz fascynacji jazzem nie stroni od uprawiania muzyki bluesowej , współczesnych gatunków muzyki rozrywkowej , a także z racji wykształcenia – klasycznej muzyki gitarowej.
Ryszard Borowski – życiorys artystyczny
Jest flecistą i saksofonistą, zawodowo zajmuje się także aranżacją i kompozycją. Już od 1977 go roku datuje się jego bliższa współpraca z orkiestrą radiową, big bandem „Studio S1”, prowadzonym przez Andrzeja Trzaskowskiego.
Różnorodne zainteresowania muzyczne R.B., skupiają się wokół dwóch zupełnie różnych kierunków, jakimi są muzyka dawna i jazz, i po ukończeniu studiów znajdują odbicie w pracy zawodowej. R.B. gra w zespołach muzyki dawnej, a jednocześnie pisze „jazzujące” aranżacje dla potrzeb radia, telewizji i teatru.
Od 1986 roku aż do rozwiązania zespołu w 1991 roku pracował, początkowo jako instrumentalista i aranżer, później także jako kompozytor i dyrygent, w orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji „Studio S-1”. Lata pracy w radio zaowocowały wieloma kompozycjami i aranżacjami pisanymi specjalnie dla tej orkiestry i nagrywanymi dla potrzeb radia i telewizji. W efekcie w bibliotece radiowej znajduje się około stu partytur sygnowanych nazwiskiem R.Borowskiego.
Poza pracami teoretycznymi, kompozycjami i aranżacjami jest R.B. czynnie uprawiającym zawód instrumentalistą. W latach 2000 -2001, a także w roku 2003 i 2013, w ankietach pisma Jazz Forum na najlepszego instrumentalistę jazzowego, był umieszczony na drugim miejscu w Polsce w kategorii fletu.
Ryszard Borowski na swoim koncie ma pięć wydanych autorskich płyty jazzowe (”The Nights of Flutes”, „Mariage”, „Bigbands”, „Over the Mirrors”, „Chamber Preludes”).
Zajmuje się także pedagogiką. Od 20 lat uczy na Wydziale Jazzu w warszawskiej szkole przy ul. Bednarskiej. Przez 6 lat prowadził bigband Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, a teraz jest wykładowcą na tej uczelni. Posiada stopień doktora w zakresie dyrygentury oraz habilitację w zakresie kompozycji.