Mnóstwo kolorów, gier i zabaw w Uhowie, czyli Piknik Rodzinny Hej Sobótka 2019.

Pogoda w tym roku z uśmiechem przyjęła zgromadzonych na plaży w Uhowie. Jak przystało na piknik dla małych i trochę większych, już od godziny 15.00 dostępna była moc atrakcji. Największą popularnością cieszyły się animacje i konkursy. W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs dla dzieci i młodzieży „Mam Talent”. Serca publiczności podbił Mateusz Berg (3,5 roku), który zaśpiewał hymn Polski i zdobył nagrodę publiczności. Po nim wystąpili nieco starsi wykonawcy, wśród nich nagrodzeni przez jury: Szymon Łapiński z bratem Pawłem (I miejsce), który zagrał dwa utwory na akordeonie, Zuzanna Kwasiborska (II miejsce), która zaprezentowała wiersz tematycznie nawiązujący do sobotniego pikniku „Noc Świętojańska” oraz Julia Zawada (III miejsce), za recytację wiersza „Spóźniony słowik”.

Ochotnicza Straż Pożarna z Uhowa w tym roku przygotowała pokaz ratownictwa wodnego. Widzowie mogli zobaczyć, jak profesjonalnie należy wyciągnąć poszkodowanego z wody. Wszystko się udało, więc nasz poszkodowany – strażak ochotnik – Jurek Jakimiec, mógł wyjść bez szwanku z wody. Chętni mogli również, pod czujnym okiem strażaków, popływać łodzią ratunkową. OSP z Uhowa od lat wspiera wszelkie działania w Uhowie i okolicy, ucząc poprzez zabawę. Najwyższą wartością jest wiedza, szczególnie, jeśli dzięki niej, możemy pomóc drugiemu człowiekowi. Wielkie podziękowania strażakom: Prezesowi OSP – Danielowi Koszczukowi, panom: Michałowi Małachwiejowi, Adamowi Kuleszy, Grzegorzowi Kutynie, Patrykowi Kućmierowskiemu, Antoniemu Kuleszy, Sylwestrowi Bukłaho, Bartłomiejowi Dębickiemu, Jurkowi Jakimcowi, Michałowi Porowskiemu, Kubie Łapińskiemu.

Pokaz psów służbowych z Aresztu Śledczego w Białymstoku i psa patrolowo – obronnego z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze i Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, prezentacja sprzętu służby więziennej oraz policji również przyciągnął masę zainteresowanych. Ogromne podziękowania za pomoc i zaangażowanie, szczególnie dla P. st. sierż. Marcina Małachwieja.

Wystąpił również magik prosto z Hogwartu – Łukasz Rybaut z programem magicznym oraz żywiołowymi animacjami. Dziękujemy panu czarodziejowi za nieodpłatny pokaz.

Od godzin południowych dostępny był również ambulans z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, gdzie można było oddać krew. Krew jest jedynym lekiem, którego nie można wytworzyć chemicznie. Szczególnie brakuje jej właśnie w okresie wakacyjnym. Ambulans do Uhowa mógł zawitać, po raz pierwszy, dzięki zaangażowaniu Pana Andrzeja Świrskiego – prezesa Oddziału SHDK w Łapach oraz naczelnika OSP Uhowo Wojciecha Kuleszy. Krew jest największym darem serca!

Jak to bywa na pikniku rodzinnym nie mogło zabraknąć malowania twarzy dla najmłodszych, chociaż i starsi mieli chęć zamienić się chociaż na chwilę w tygryska czy Spider – Mana. Zajęły się tym profesjonalistki z placówek DK Łapy, P. Małgorzata Roszkowska oraz P. Beata Łupińska.

Jak przystało na tradycję Nocy Świętojańskiej nie mogło też odbyć się bez wianków. Każdy, kto przyszedł do stoiska P. Joanny Manoś, mógł zrobić sobie wianek z pięknych polnych kwiatów, ziół i zboża. Dziękuję pani Asi za udzielenie nieodpłatnych warsztatów z twórczości ludowej.

Piknik rodzinny to również i muzyka. Pierwszy wystąpił zespół „Reaktywacja 18”. Zespół znany i kochany, ponownie na scenie w Uhowie. Reaktywowani po latach. Wystąpili nieodpłatnie w starym i niezapomnianym składzie: p. Franciszek Hołowienko – perkusja, p. Alek Kowalczuk – gitara, p. Mirosław Goździk – klawisz, p. Darek Dębicki – gitara. Dziękujemy.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Side Off Band”, występują w 7 osobowym składzie, grają profesjonalnie i co najważniejsze – na żywo. Prawdziwy pokaz muzyki na światowym poziomie.

Piknik rodzinny to przede wszystkim nasi najmłodsi uczestnicy. Specjalnie dla nich wystąpiło Studio Artystyczne Karuzela ze spektaklem „Kociołek i Bajeczka”. Spektakl bardzo zaciekawił publiczność, szczególnie humorem i niebagatelną fabułą.

Z wielkim show przyjechała Grupa Ognia Fenix. Było mnóstwo płomieni, dymów, iskier i wybuchów. Niebagatelny pokaz dla małych i dużych.

Dziękuję Radnej Rady Miejskiej w Łapach – Krystynie Grabowskiej za podarowanie smacznych pączków.

Młodzież z Uhowa i Łap przygotowała inscenizację obrzędową. W tym roku był to tradycyjny pokaz kultury naszych przodków. Zaprezentowali obyczajowość zapomnianą i już niekultywowaną, ale przecież związaną z tą ziemią. Podczas spektaklu nastąpiło tradycyjne puszczanie wianków do wody. Jak tradycja nakazuje: panny puszczają wianki z nurtem rzeki, a kawalerowie starają się je złapać. Było ognisko i tradycyjne skoki przez ogień.

Tradycji więc stało się zadość.

Dziękuję sponsorom i wszystkim wolontariuszom wspierającym to, tak duże przedsięwzięcie. Wspaniałe jest, że każdego roku w organizację angażuje się coraz więcej mieszkańców. Od 51 lat Sobótka w Uhowie jest tworzona przez uhowiaków, nie tylko dla uhowiaków.

Do zobaczenia za rok na plaży w Uhowie.

Instruktor WDK w Uhowie

Łukasz Romanowicz