Narwiański Zajazd Szlachecki

W niedzielę 29 sierpnia 2010 r. w Łapach Szołajdach, mieszkańcy miejscowości i przybyli goście bawili się podczas festynu plenerowego pod nazwą “Narwiański Zajazd Szlachecki”. 

[ FOTOREPORTAŻ ]

 

W znakomitej zabawie nie przeszkodziła nawet kapryśna pogoda.
Organizatorzy festynu z przerażeniem spoglądali w niebo, bo imprezę rozpoczął ulewny deszcz. Na szczęście jednak, tuż po rozpoczęciu, padać przestało i względnie dobra pogoda utrzymała się aż do zakończenia festynu.

Imprezę rozpoczął Łukasz Lubicz- Łapiński ze Związku Szlachty Polskiej.

Wygłosił referat na temat szlachty zaściankowej i zajazdu. Następnie odbył się występ zespołu “Kapela Eli”. Najbardziej oczekiwanym zdarzeniem festynu była zaimprowizowana bitwa pt. “Hej! Kto Szlachta”, pomiędzy Szwadronem Kawalerii X Pułku Ułanów Litewskich, czyli jeźdźców ze Stajni Tradycja w Uhowie, a piechotą z Podlaskiej Brygady Rekonstrukcji z Tykocina.

Nie brakowało również zabaw i konkursów. Pomimo kapryśnej pogody, do udziału w poszczególnych zmaganiach ustawiała się kolejka chętnych. Panowie najchętniej próbowali się w rzucie chomontem, koszeniu trawy oraz “dojeniu krowy”. Młodsi rzucali woreczkiem do celu i wykonywali strzały na bramkę. Dla wszystkich uczestników zmagań przygotowano cenne nagrody.

Festynowi towarzyszyły stoiska miejscowych artystów i rękodzielników, stoiska promocyjne, stoiska handlowe, ogródek piwny i urządzenia do zabawy dla dzieci. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

A wieczorem odbyła się zabawa taneczna z zespołem “Arkadia”, która trwała do późnych godzin nocnych.

Organizatorami “Narwiańskiego Zajazdu Szlacheckiego” byli: Dom Kultury w Łapach, Urząd Miejski w Łapach, WDK Łapy Szołajdy, “Proekona” – Nadnarwiańskie Stowarzyszenie społeczno-Ekologiczne, OSP w Łapach -Dębowinie, Stowarzyszenie “Nasza Przestrzen”.