Logo Dom Kultury w Łapach

(NIE) zapomniane obrzędy i zwyczaje w Uhowie

Wiejski Dom Kultury i Filia Biblioteczna w Uhowie zapraszają dzieci i młodzież do udziału w projekcie „Zapraszamy do gry – lokalne projekty edukacji kulturowej”realizowanego w ramach projektu Podlaski Pomost Kultury – (NIE) zapomniane obrzędy i zwyczaje”.

Wiodącym tematem będzie obrzęd weselny, tradycje i obyczaje z nim związane. Zaplanowana jest wycieczka do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Ponieważ edukacja w muzeum jest alternatywną formą nauki, gdzie stawia się na interaktywność i naukę przez zabawę oraz odkrywanie przez doświadczenie. Następnie uczestnicy projektu poprzez nawiązywanie kontaktów z mieszkańcami i instytucjami lokalnymi zdobędą więcej informacji na temat tego jak dawniej wyglądały wesela. Na ich podstawie stworzą pomoce, rekwizyty oraz scenariusz inscenizacji, którą przedstawią na zakończeniu projektu. Podczas inscenizacji będzie miał miejsce tradycyjny przejazd bryczki z nowożeńcami, grajkami i gośćmi weselnymi. Odbędą się warsztaty ceramiczne w pracowni „Moja Makutra” Joanny Manoś, na których uczestnicy stworzą naczynia, które będą wykorzystane na inscenizacji weselnej. Warsztaty kulinarne na których uczestnicy przygotują tradycyjne potrawy, które będą poczęstunkiem na odgrywanej zabawie weselnej. Ponadto zostaną przeprowadzone warsztaty tworzenia wianków dawnymi metodami, które również zostaną wykorzystane w trakcie inscenizacji. Realizacja projektu umożliwi 15 osobom w wieku szkolnym do zaprezentowanie siebie i swojego środowiska, zachęci do poznania historii regionu oraz walorów środowiska jakimi dysponuje. Pobudzi wyobraźnie młodzieży i zachęci ich do własnej twórczości. Zaplanowane działania mają uczyć kontaktów interpersonalnych, wzajemnych relacji oraz współdziałania ukierunkowanego na cel.

Zaczynamy od wycieczki do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – już w najbliższą sobotę (14.09.2019 r.). Zapisy u instruktora WDK w Uhowie.

Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnym projekcie.