Projekt: (Nie)zapomniane obrzędy i zwyczaje w Uhowie.

Wiejski Dom Kultury w Uhowie i Filia Biblioteczna w Uhowie zorganizowali wspólnie zajęcia dla dzieci i młodzieży pod tytułem „(NIE) zapomniane obrzędy i zwyczaje” W ramach projektu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku „Zapraszamy do gry – lokalne projekty edukacji kulturowej”realizowanego w ramach projektu Podlaski Pomost Kultury”. Dofinansowanego z projektu „Bardzo Młoda Kultura”.

Wiodącym tematem był obrzęd weselny, tradycje i obyczaje z nim związane, czyli: Jak to było kiedyś? Projekt rozpoczął się wycieczką do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Tam młodzież mogła zobaczyć jak wyglądały gospodarstwa, jak wypiekano chleb czy jak prezentowały się tradycyjne stroje. Odbyły się warsztaty ceramiczne w pracowni „Moja Makutra” w Uhowie, na których uczestnicy stworzyli naczynia, które były wykorzystane podczas inscenizacji weselnej. Furorę zrobiły warsztaty kulinarne, na których młodzież przygotowała tradycyjne potrawy, które były poczęstunkiem na odegranej zabawie weselnej. Przeprowadzono warsztaty tworzenia wianków dawnymi metodami, które później zdobiły głowy druhen. Ponadto było wiele spotkań gdzie uczestnicy projektu ćwiczyli przyznane role, przygotowywali stroje, weselne dekoracje i scenografię. Zakończeniem projektu była inscenizacja wesela z zachowaniem dawnych tradycji i obyczajów. Był tradycyjny przejazd bryczki z nowożeńcami, grajkami i gośćmi weselnymi. Następnie poczęstunek, ognisko i zabawa weselna.

Realizacja projektu pozwoliła uczestnikom cofnąć się w czasie. Świat bardzo szybko pędzi do przodu i ludzie często zapominają o korzeniach i tradycjach. Nadrzędnym celem projektu było, aby w dobie wszechogarniającej globalizacji pokazać to, co stanowi o folklorze i kolorycie polskiej wsi. Wspaniale jest również wtedy, gdy nauka łączy się z przyjemnością. Budując nowe rozwiązania nigdy nie zapominajmy o korzeniach, tradycjach i dziedzictwie kulturowym.