Tradycje szlacheckie w Gminie Łapy

Tradycje szlacheckie w Gminie Łapy – Narwiański Zajazd Szlachecki

12 sierpnia 2018 roku już po raz kolejny odbył się w Łapach-Szołajdach festyn pod nazwą „Narwiański Zajazd Szlachecki”, który prezentował tradycje szlacheckie w Gminie Łapy.

Realizacja imprezy możliwa była dzięki dofinansowaniu z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich uzyskanemu przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Impuls.

Podczas imprezy odbyły się: inscenizacja historyczna „Hej! Kto szlachta” w wykonaniu przedstawicieli Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, prelekcja historyczna Piotra Sobieszczaka na temat szlachty drobnomieszczańskiej zamieszkałej na terenie Gminy Łapy, degustacja potraw staropolskich oraz wiele konkursów i atrakcji dla dzieci.

Zabawę uatrakcyjniły występy zespołów Łapskie Nutki oraz Kapeli pod wezwaniem- chór męski z Suraża.

Z wielkim entuzjazmem przyjęto występy Podlaskich Babeczek, Kapeli Czarnoleskiej oraz zespołu The Pioruners.

Publiczność doskonale bawiła się przy dźwiękach szlacheckiej muzyki. Imprezy taka jak ta, są doskonałą okazją do integracji lokalnej społeczności i promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego Miasta i Gminy Łapy.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „IMPULS”, Wiejski Dom Kultury w Łapach-Szołajdach, Dom Kultury w Łapach, Ochotnicza Straż Pożarna Łapy-Dębowina.

Zdjęcia wykonał Tomasz Łapiński.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich