Warsztaty decoupage w Bokinach

warsztaty decoupage,które poprowadziła Pani Ewa StrancZobacz przykładowe prace decopage.

W dn. 10-11 listopada 2013 r w Świetlicy Wiejskiej w Bokinach odbyły się warsztaty decoupage, które poprowadziła Ewa Stranc – instruktor plastyki z DK w Łapach.

Techniką zdobień zainteresowali się dorośli, młodzież i dzieci uczęszczający do placówki. Wszyscy byli zachwyceni poznaną techniką i starannie wykonali swoje prace.

Wystawę prac można oglądać w godzinach pracy świetlicy.

Dekupaż, Decoupage (fr. découpage i, de.ku.paʒ) — technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa)[1].

Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać.

Do techniki decoupage stosuje się materiały, które zazwyczaj są dostępne w każdym gospodarstwie domowym:

    Przedmioty do ozdabiania: pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, albumy, ceramika.

Motywy do nanoszenia na przedmioty wycięte lub wyrwane z serwetek papierowych, ozdobnego papieru, gazet i magazynów, wydruków komputerowych.

    Narzędzia: nożyczki, nóż do tapet, żyletka, pędzle, a także gąbka kuchenna, waciki i patyczki kosmetyczne, chusteczki jednorazowe. Klej typu wikol lub białko jajka. Farby akrylowe, lakier.

Obecnie dostępnych jest na rynku wiele przyborów i materiałów produkowanych z myślą o osobach tworzących techniką decoupage. Można kupić gotowe przedmioty przygotowane specjalnie do ozdabiania, specjalistyczne kleje, farby i lakiery, a także media pozwalające postarzyć dany przedmiot np. przez stworzenie na nim charakterystycznych pęknięć.

Informacje za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Decoupage