Przywrócić to, co dawne

W Świetlicy Wiejskiej w Łupiance Starej zakończyły się warsztaty, realizowane w ramach projektu „Z pamiętnika babci – przywrócić to, co dawne”, finansowanego z programu Podlaskie Lokalnie. Za przeprowadzenie inicjatywy odpowiedzialna była nieformalna grupa mieszkańców, wspierana przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Łupiance Starej. Dzięki uprzejmości Domu Kultury w Łapach projekt mógł być realizowany w naszej placówce.

Projekt finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Operatorem Podlaskie Lokalnie jest Fundacja OKNO NA WSCHÓD.

logotyp podlaskielokalnie

Ideą projektu było czerpanie z dorobku naszych przodków – nawiązywanie do kultywowanych przez nich tradycji, zwyczajów i zajęć. Uczestnicy mogli zagłębić się w historii swojej rodziny i okolicy i zainspirować się tym, co stanowiło codzienność naszych przodków. W tym celu zorganizowane zostały różnorodne warsztaty. Pierwsze spotkanie dotyczyło rękodzielnictwa i makramy – uczestnicy poznali podstawowe sploty i wykonali ozdobę na ścianę oraz biżuterię. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty wytwarzania kosmetyków naturalnych, podczas których każdy mógł samodzielnie wykonać mydło czy sól do kąpieli z dodatkiem naturalnych składników. Na warsztatach decoupage zajęliśmy się dekorowaniem drewnianych pudełek, nawiązując w ten sposób do szkatułek, w których nasze babcie przechowywały liczne drobiazgi. Zwieńczeniem projektu było wspólne przygotowywanie tradycyjnych potraw podczas warsztatów kulinarnych.
Mamy nadzieję, że dla wszystkich uczestników był to owocny i dobrze spędzony czas. Liczymy na Was przy kolejnych inicjatywach.