RzeczyViste. Wystawa

Zapraszamy młodzież na niezwykłą lekcję historii! Przedmioty codziennego użytku, rodzinne fotografie, czy zabawki – między innymi takie rzeczy będzie można zobaczyć w środę 5 czerwca w godz. 10.00 – 16.00 przed Domem Kultury w Łapach.

Skąd pochodzą i dlaczego znajdą się tam takie rzeczy? odpowiedzią jest ,,RzeczyViste”.

RzeczyViste to przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru instalacja, która ma na celu zwrócenie uwagi na losy osób deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941.

RzeczyViste jest metaforą otwartej walizki. Pozostawione W przestrzeni miasta przedmioty nawiązują bezpośrednio do rzeczy, które Sybiracy i Sybiraczki zabierali ze sobą podczas deportacji. Przed każdym z przedmiotów znajduje się czarna lub biała
płytka z krótkim opisem los w jego właściciela.

Znalazły się na niej podstawowe informacje o osobach deportowanych: imię, wiek oraz miejsce zsyłki. lnstalację
mozna było do tej pory oglądać m.in. w Poznaniu, Lublinie, Warszawie, Białowieży, Supraślu czy Białymstoku.

Zapraszamy młodzież szkolną do wzięcia udziału w tej niezwykłej lekcji historii.

W namiocie z logotypem Muzeum Pamięci Sybiru czekać będą pracownicy, którzy w kilku słowach przybliżą ideę instalacji i opowiedzą o losach osób deportowanych na Sybir (ok. 10 min)’ Później młodzież zostanie zaproszona do samodzielnego oglądania przedmiotów.

Autorką instalacji jest Karolina Mosiej_Zambrano. opracowanie merytoryczne przygotował Paweł Kalisz. Wstęp jest bezpłatny.

5 czerwca 2024 r. godz. 10:00-16:00 plac przed Domem Kultury w Łapach